Losing Weight On a Budget

With the holidays fast approaching, just like any other year, it’s always a problem as it brings major damage to your waistline as well as your budget. It’s for this reason that we rounded up the best ways to cut back earlier without the need to break the bank. It’s highly recommended that you skip the sky-high membership at the gym, the fancy workout equipment, and the misleading “health” foods. Instead, use our range of simple techniques to start losing unnecessary weight without having to burn a hole in your pocket.

Avoid the Beef

The best way to save money and knock off pounds is to simply go meatless for at least one night during the week. Rather look for healthy and hearty substitutes that you can eat instead of meat, such as mushrooms or even beans. For instance, you can buy dried beans that you simply need to hydrate yourself to save even more money, and it will eliminate all the sodium from canned beans.

Buy Bulk When It Comes To Healthy Foods

There is obviously both cons and pros when it comes to buying bulk. However, it’s a fantastic way to budget over the long-term when it comes to weight loss and savings. For instance, you can purchase a full chicken for the evening along with steamed veggies, and use the leftover chicken to make a delicious salad the next day.

Avoid the Salad Bar

Instead of spending $10 on a fancy salad bar, rather purchase whole veggies when they are in season. They will also be at a far lower price. You can then use it to create your own unique salads at home. Should the veggies not be in season, and you got a real hankering for sweet potatoes or butternut squash, make your way to the frozen veggie section as an alternative.

Avoid Convenience Food

Portion control is a big factor when it comes to weight loss, but purchasing those helpful calorie packs are simply a budget suck. Furthermore, these innovative calorie packs are far more expensive than you realise and therefore it’s better to simply use a measuring cup to control your portion intake.

Price Tags

When you browse through a grocery store, looking for healthy foods, don’t only consider the price on the sticker. Look for the cost per ounce in order to compare it to other products. For instance, a box of cereal will be $0.25 per ounce. You can then compare it to other boxes of cereal to see which is cheaper in terms of weight.

Switch to Exercise Channels

There are loads of cable networks, such as Comcast and Time Warner that offer free exercise channels that usually run around the clock. This is an extremely easy, cost-effective way to lose those few extra pounds while also saving loads of money. This ensures you don’t have to sign your life away with a gym membership and you’ll be in the convenience of your own home.